Достапни линкови

Жанаозен - активистите и натаму во затвор


Zhanaozen, Mangistau region, Jan2012.
Активистите кои, според властите на Казахстан играа главна улога во насилствата во западниот град Жанаозен во декември се и натаму во затвор. Интернет страницата фергана.ру јавува дека Наталија Азигалиева, Ајман Онгарбаева, Жанара Сактаганова и Истеј Карашаев се во затвор од 17 февруари. Тие се обвинети за потикнување социјални немири.
Се јавува и дека над 100 лица се во затвор во провинцијата Мангистау порадиу учеството во настаните на 17 декември кога загинаа 17 лица во Жанаозен каде што се започна со штрајкот на работниците во нафтената индустрија.
XS
SM
MD
LG