Достапни линкови

Протести во Шпанија против новите реформи


Протестите во Мадрид во мај 2011
Стотина илјади луѓе маршираа низ улиците на Шпанија против новите реформи, кои демонстрантите се плашат дека ќе ги нарушат работничките права. Најголемиот синдикат го организираше маршот во 57 градови во земјата.
Маршот започна во Кордоба, а се очекува да заврши во Толедо и Валенсија, а на крајот на полноќ ќе се одржи и голем протест во Мадрид.
Организаторите соопштија дека учество на протестите земале околу милион лица, но официјални бројки се уште нема.
XS
SM
MD
LG