Достапни линкови

Иран престана да извезува нафта во Британија и Франција


Иранското минситерство за нафта соопшти дека земјата престанала да продава нафта на британските и француските компании. Иранските власти во изминатиот период се закануваа дека ќе го прекинат извозот на нафта во Европа, а и ЕУ планираше да го прекине увозот од Иран на 1 јули поради нуклеарната програма на земјата.
Иран извезува околу 20 насто од нафтата во земјите членки на Унијата.
XS
SM
MD
LG