Достапни линкови

Русија го критикува референдумот во Латвија


Референдумот во Латвија
Руските власти соопштија дека резултатот од референдумот за воведување на рускиот јазик како втор официјален јазик во Латвија е рефлексија на чуствата на граѓаните на земјата. Според нив, референдумот го отсликува мислењето на населението, бидејќи околу 319 илјади жители кои го говорат рускиот јазик одбија да гласаат.
Прелиминарните резултатите на референдумот покажаа дека 78 насто од гласачите се против идејата.
XS
SM
MD
LG