Достапни линкови

Се сретнаа лидерите на Чешка, Словачка, Србија и Хрватска во Прага


Претседателите на Чешка, Словачка, Србија и Хрватска
Претседателите на Чешка и Словачка ги подржаа напорите на Србија за членство во ЕУ. Вацлав Клаус и Иван Гашпарович се сретнаа со српскиот и хрватскиот претседател Борис Тадиќ и Иво Јосиповиќ во замокот Лани во близина на Прага.
Клаус и Гашпарович изјавија дека признавањето на Косово од страна на Србија не треба да биде критериум за кандидатура на земјата и дека ЕУ треба да биде отворена институција.
ЕУ треба да одлучи наредниот месец дали на Србија ќе и даде кандидатски статус.
XS
SM
MD
LG