Достапни линкови

Референдум во Летонија: Дали рускиот јазик да биде втор официјален?


Во Летонија денеска започна гласањето на референдумот на кој граѓаните треба да се изјаснат дали рускиот јазик да биде втор официјален јазик во оваа поранешна советска република, сега членка на Европската Унија. Ваквиот амандман, во декември минатата година не помина во парламентот на Летонија, а се претпоставува и дека мнозинството ќе се изјаснат против официјализирање на рускиот јазик.
XS
SM
MD
LG