Достапни линкови

Туркменистан-инагурација на претседателот Бердимухамедов


Претседателот Гурбангули Бердимухамедов
Во Туркменистан денеска ќе се одржи инаугуративна церемонија за официјално да започне вториот мандат на претседателот Гурбангули Бердимухамедов. Тој победи на претседателските избори минатата недела со освојување на 97,14 проценти од гласовите. Во трката за претседател, тој имаше осум противкандидати. На церемонијата ќе присуствуваат околу 3.000 луѓе. Бердимухамедов првпат беше избран за претседател во февруари 2007.
XS
SM
MD
LG