Достапни линкови

Европратеници бараат од Романија да се откаже од рудник за злато


Петмина европратеници го повикаа денеска романскиот премиер Михај Разван Унгурјану да го повлече планот за изградба на најголемиот рудник за злато во Европа. Пратениците од Романија, Унгарија, Шпанија и Германија побараа и да се спроведе истражување дали планираниот рудник би бил еколошки безопасен.
Илјадници Романци протестираа против рудникот за злато, поради користење цијанид при производствениот процес.
XS
SM
MD
LG