Достапни линкови

Луначек го осуди референдумот на Србите во северно Косово


Референдумот во Северено Косово
Специјалниот известувач за Косово во Европскиот параламент Улрике Луначек остро го осуди референдумот на Србите во северно Косово. Според неа, референдумот бил непотребен и претставува „контрапродуктивна провокација, која многу ќе му наштети на дијалогот меѓу Приштина и Белград, но и ќе ги поттикне националистичките сили“. Таа им порача на косовските власти дека треба да ги убедат Србите во северниот дел, дека Косово е држава на сите нејзини граѓани.
XS
SM
MD
LG