Достапни линкови

Пресудата на поранешниот украински министер за внатрешни работи на 27 февруари


Поранешниот украински министер за внатрешни работи, Јуриј Луценко
Пресудата на поранешниот украински министер за внатрешни работи Јуриј Луценко ќе биде објавена на 27 февруари. Луценко пред судот изјави дека не е виновен. Тој беше уапсен во декември 2010 година за злоупотреба на функцијата, која ја извршуваше додека премиер на државата беше Јулија Тимошенко.
Обвинителството побара Луценко да биде осуден на 4 ипол години затвор и да плати казна од 28 илјади евра.
XS
SM
MD
LG