Достапни линкови

ЕП упати критика за парламентарните избори во Русија


Рускиот парламент
Европскиот парламент изрази загриженост за спорните парламентарни избори во Русија во декември минатата година, но не апелираше за нивно поништување. Во резолуцијата која беше усвоена денеска се повикуваат руските власти да ги истражат транспарентно и сеопфатно сите извештаи за заплашувања и измами, како и да се повтори гласањето каде нерегуларностите се докажани.
Резолуцијата ја осудува и употребата на сила на полицијата на протестите против исходот на изборите.
XS
SM
MD
LG