Достапни линкови

ОН загрижени за евентуални злосторства против човештвото во Сирија


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун
Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун изјави дека за време на немирите на протестите против режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад најверојатно се извршени злосторства против човештвото. Тој рече дека гледа како во Сирија се вршат бомбардирања на населби, болници кои се користат како центри за тортура и деца кои се убиваат и злоупотребуваат.
Кина претходно соопшти дека ќе го испрати заменик министерот за надворешни работи Заи Јун во Сирија на разговори за мирно решавање на конфликтот.
XS
SM
MD
LG