Достапни линкови

Амнести: Туртура врз уапсените лојалисти на Гадафи


Амнести интернешнел соопшти дека некои од вооужените групи во Либија, кои се бореа за соборување на Моамер Гадафи, сега се одговорни за некои од најтешките кршења на човековите права. Во најновиот извештај, по обиколката на некои затвори во Либија, Амнести наведува дека се врши тортура врз уапсените осомничени лојалисти на Гадафи и врз други малцински групи, а некои и умреле како последица на тортурата.
XS
SM
MD
LG