Достапни линкови

Карзаи: Tајни контакти меѓу САД, Авганистан и Талибанците


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјавил дека имало тајни контакти меѓу Соединетите Држжави и авганистанските власти и Талибанците. Kaко што пишува весникот Wall Street Journal, Карзаи рекол дека Талибанците биле заинтересирани за завршување на 10-годишната војна во Авганистан и оти сите три страни беа вклучени во дискусиите.
Во минатото, Талибанците одбиваа да зборуваат со членовите на авганистанската влада, бидејќи сметаа дека истата е контролирана од официјален Вашингтон. Карзаи одбил да ја наведе локацијата на разговорите или други детали, велејќи дека стравува дека ова би му наштетило на процесот.
XS
SM
MD
LG