Достапни линкови

Процесот против Ратко Младиќ ќе почне на 14 мај


Процесот против поранешниот лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ обвинет за геноцид, воени злосторства и злосторства против човештвото за време на војата во Босна,ќе почне на 4 мај. Иако првично процесот беше закажан за 27 март, судот соопшти дека истиот се одлага, поради потребата на адвокатите на Младич повеќе да се подготват за судењето. Според одллука на судиите од Меѓународниот трибунал, процесот ќе почне со читање на обвинението.
XS
SM
MD
LG