Достапни линкови

Венизелос-некои земји не ја сакаат Грција во еврозоната


Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос
Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос изјави денеска дека некои од земјите-членки на еврозоната не сакаат Грција и натаму да биде меѓу нив.
Според него, политичарите во Атина се фрустрирани од исходот на министерскиот состанок, бидејќи беше донесена одлука да се одложи помошта од 130 милијарди евра на Грција, бидејќи ЕУ се уште нема доволно гаранции од власта во земјата.
XS
SM
MD
LG