Достапни линкови

Иран со нови центрифуги за збогатување ураниум


Новите центрифуги во нуклеарната централа Натанз
Иранските власти соопштија дека ја активирале првата касакада од новата, побрза генерација на центрифуги. Шефот на атомската енергетска организација, Фереидон Абаси Давани говорејќи во живо на националната телевизија рече дека центрифугите ќе го зголемат капацитетот на Иран за збогатување ураниум за три пати.
Новинската агенција Фарс јави дека новите центрифуги од домашно производство се инсталирани во нуклеарната централа Натанз.
XS
SM
MD
LG