Достапни линкови

Грција ја затвара буџетската дупка


Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос
Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос изјави дека властите се близу затварање на дупката во буџетот за 2012 година во висина од 325 милиони евра. Тој додаде дека грчкиот претседател Каролос Папуљас се откажал од својата плата за да и помогне на земјата да се справи со кризата.
Министрите на еврозоната треба да се сретнат денеска да разговараат за условите за издавање на 130 милиони евра помош за Грција, кои ќе и помогнат на земјата да избегне банкрот наредниот месец. Но министрите претходно соопштија дека не веруваат оти Грција ги исполнила потребните услови за да го добие кредитот.
XS
SM
MD
LG