Достапни линкови

Заеднички обуки на македонските и американските војници


Макеоднските војници
Началникот на Генералштабот на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески и министерот за одбрана Фатмир Бесими при нивната денешна средба со командантот на копнените сили на САД во Европа генерал-потполковник Марк Хертлинг разговарале за можностите за унапредување на соработката на армиите на САД и на Македонија. Хертлинг изјави дека за таа цел ќе го посети Криволак и другите полигони, каде би можело да се извршуваат заеднички обуки на војниците од двете земји.
На средбата станало збор и за размена на искуствата и заедничкото упатување стекнати во мировните мисии.
XS
SM
MD
LG