Достапни линкови

Ахмадинеџад ја инсталираше нуклеарната прачка во реакторот


Иранскиот претседател Махмуд ахмадинеџад при посета на нуклеарна централа
Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ја инсталира првата нуклеарна прачка произведена дома како гориво во реакторот во Техеран. Во меѓувреме иранските телевизии јавија дека Техеран го редуцирал извозот на нафта во шест европски земји, поради санкциите на ЕУ за контрверзната нуклеарна прогарама на земјата.
Одлуката доаѓа по денешната средба меѓу иранските власти и амбасадорите на Франција, Грција, Италија, како и Португалија, Холандија и Шпанија. Иранските власти тврдат дека нивната нуклеарна програма е мирољубива.
XS
SM
MD
LG