Достапни линкови

Филе-Белград и Приштина да најдат заемно прифатливо решение


Еврокомесарот Штефан Филе
Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека е важно Белград и Приштина да постигнат договор за регионално претставување и уште еднаш повтори дека двете страни треба да бидат максимално флексибилни и да најдат заемно прифатливо решение.
Во интервју за „Неделник“, Филе рече дека ЕК е подготвена да препорача започнување преговори за членство на Србија во ЕУ штом биде постигнат напредок во исполнувањето на клучниот приоритет и изрази надеж дека тоа ќе се случи што поскоро.
XS
SM
MD
LG