Достапни линкови

Починатиот севернокорејски лидер со титула генералисимус


Ден пред одбележувањето на 70 роденден на починатиот севернокорејски лидер Ким Џонг Ил, официјален Пјонгјанг го унапреди во генералисимус. Со тоа тој се изедначи во титулата со неговиот татко и основач на Северна Кореа Ким Ил Сунг. Властите исто така открија шестметарска бронзена статуа на која се претставени двајцата лидери. На роденденските церемонии што се одржуваат во оваа недела се гледа како на обид за зацврстување на трансферот на власт во комунистичката династија Ким
XS
SM
MD
LG