Достапни линкови

Одложена одлуката за спас на Грција


Жан Клод Јункер со Евангелос Венизелос во Брисел
Министрите за финансии од еврозоната синоќа го одложија донесувањето на одлуката за вториот пакет помош за спас на Грција во вредност од 130 милијарди евра, бидејќи Атина не ги исполнила условите што ги побараа нејзините кредитори. Премиерот на Луксембург и претседател на еврогрупата Жан Клод Јункер синоќа изјави дека се уште ги немал добиено потребните политички уверувања од лидерите на грчките коалициски партии за спроведување на програмата за штедење.
XS
SM
MD
LG