Достапни линкови

Обама-од добрите односи на Кина и САД ќе имаат сите корист


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама на кинескиот потпретседател Си Џинпинг при нивната средба во Вашингтон му рекол дека од добрите односи меѓу двете земји ќе има корист целиот свет. Обама ја истакнал и важноста од балансирани трговски текови меѓу Кина и САД, а го покренал и прашањето за почитувањето на човековите права.
На Џинпинг кој најверојатно ја преземе претседателската функција во 2013 година ова му е прва псоета на Белата куќа.
XS
SM
MD
LG