Достапни линкови

Судири на турските сили со курдските бунтовници


Турски војници
Во судир меѓу турските сили за безбедност и сепаратисти од Курдската работничка партија биле убиени петнаесет курдски бунтовници и двајца турски војници.
Судирот се случил во планинскиот реон во Шарнак во југоисточниот дел на земјата, пред 13-та годишнина од апсењето ан курдскиот лидер Абдула Оџалан, на 15 февруари.
XS
SM
MD
LG