Достапни линкови

Двајца поранешни романски министри осудени за корупција


Дечебал Трајан Ремес
Романскиот суд денеска осуди денеска двајца поранешни министри за земјоделство на три години казна затвор, поради вмешаност во корупција. Дечебал Трајан Ремес и Јоан Мурешан судот ги прогласи за виновни за земање и давање мито и злоупотреба на функцијата.
Ремес поднесе оставка во 2007 година откако беше обвинет дека од Мурешан, кој наводно дејствувал од име на локален бизнисмен, добил 18.500 евра.
XS
SM
MD
LG