Достапни линкови

Кина вети помош за еврозоната


Кинескиот премиер Вен Џаиабао, претседателот на ЕС, Херман Ван Ромпуј и претседателот на ЕК, Хозе Мануел Баросо
Кинеските власти ветија дека ќе помогнат во решавањето на должничката криза во еврозоната. Кинескиот премиер Вен Џиабао изјави дека неговата земја која е водечки економски партнер на ЕУ е подготвена да ги зголеми заложбите со цел да се стабилизираат земјите погодени од кризата.
Но тој на самитот на лидерите на Кина и Унијата во Пекинг не даде ветување дека ќе инвестира во европскиот фонд за спас. Кина ги има најголемите светски резерви на пари и европските лидери побараа од земјата помош за фондот за спас на задолжените земји.
XS
SM
MD
LG