Достапни линкови

Силен земјотрес ја погоди северо источна Јапонија


U.S. -- 'Tsunami: Japan’s Post-Fukushima Future' by 'Foreign Policy,' June 2011
Силен земјотрес од 6 степени ја погоди северо – источна Јапонија, но властите не издадоа предупредување за Цунами, а засега нема извештаи за евентуални штети и жртви. Според јапонските власти, нуклеарката Фукушима е стабилна.
Централата беше тешко оштетена во земјотресот и цунамито во Март минатата година. Во тогашната катастрофа 16 илјади луѓе загинаа а 3 илјади се водат за исчезнати.
XS
SM
MD
LG