Достапни линкови

ЕК-референдумот во Косово не е пат за решавање на проблеите


Плакат на зграда во северно Косово
Претстојниот референдум во северно Косово не е пат за решавање на проблемите изјави денеска портпаролот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, Петер Стано. Според него до решение може да се дојде само преку мир, консултации и дијалог, а не преку насилството, барикади и референдум.
Тој посочи дека ЕК е запозната со позицијата на Белград, дека референдумот за неприфаќање на приштинските институции е непотребен и контрапродуктивен.
XS
SM
MD
LG