Достапни линкови

Осуден советникот за односи со јавност на Ахмадинеџад


Али Акбар Јаванфеки
Иранските медиуми јавија дека советникот за односи со јавност на претседателот Махмуд Ахмадинеџад е осуден на шест месеци затвор. Главниот обвинител, Хосеин Мошени Ејеи не ги соопшти причините за осудата на Али Акбар Јаванфеки, но кажа дека судот имал повеќе случаи против него. Ј
аванфеки претходно беше осуден за навреда на врховниот лидер Ајатолахот Али Каменеи.
XS
SM
MD
LG