Достапни линкови

Референдумот во северно Косово за УМНИК е неважечки


Северно Косово
Портпаролот на УНМИК Оливије Салдаго изјави денеска дека референдумот во северно Косово ќе биде одржан. Но според него, бидејќи референдумот е спротивен на важечките закони, УМНИК нема да го набљудува неговото спроведување.
Салдаго додаде дека за мисијата референдумот, нема да произведе правни последици.
Граѓаните на четири општини во северно Косово утре и задутре ќе се изјснат за тоа дали ги прифаќаат косовските институции.
XS
SM
MD
LG