Достапни линкови

Уапсени сто лица поврзани со курдските бунтовници во Турција


Турската полиција наводно уапсила околу 100 лица кои биле поддржувачи на курдските бунтовници. Националната телевизија јави дека полицијата ја извршила акцијата за нивно апсење во најмалку девет градови, а исто така извршила истрага во канцелариите на најмалку три синдикати во Анкара.
Апсењето е поврзано со истрагата за Унијата на курдските заедници, која е поврзана со Курдската работничка партија.
XS
SM
MD
LG