Достапни линкови

Бердимухамедов реизбран за претседател на Туркменистан


Гурбангули Бердимухамедов, претседател на Туркменистан
Туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов и официјално, речиси едногласно, е реизбран на функцијата. Изборната комисија на Туркменистан денеска соопшти дека по скоро сите пребројани гласови од вчерашните претседателски избори, Бердимухамедов добил над 97 насто. Ова воопшто не е изненадување со оглед на тоа дека неговите 7-мина против-кандидати, беа само формални. На изборите немаше западни посматрачи.
XS
SM
MD
LG