Достапни линкови

Ромни победник на гласањето во Мејн


Мит Ромни
Републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни победи на необврзувачкото гласање во државата Мејн. Ромни доби 39 насто од гласовите, а другиот кандидат Рон Пол освои 36 насто. На Ромни му беше потребна победата, откако загуби од поранешниот сенатор Рик Санторум на изборите во три држави, Колорадо, Минесота и Мисури.
Санторум освои 17 проценти од гласовите во Мејн, а четвртиот републиканец Њут Гринич 6 насто.
XS
SM
MD
LG