Достапни линкови

Претседателски избори во Туркменистан


Жена поминува покрај плакат со претседателските кандидати во Туркменистан
Во Туркменистан денеска се одржуваат претседателски избори по трет пат во рок од дваесет години. Се очекува актулениот претседател Гурбангули Бердимухамедов лесно да извојува победа на гласањето. Бердимухамедов има поддршка од единствената партија во земјата, Демократската партија на Туркменистан.
Неговите седум противници се релативно непознати. Ова е втор пат Бердимухамедов да се кандидира за претседател.
XS
SM
MD
LG