Достапни линкови

Кадровски промени во новата влада на Словенија


Новата влада на премиерот Јанез Јанша на својата прва седница ги смени од функцијата директорите на разузнавачката служба, на Комитетот за информирање и Комитетот за верски заедници. Новата влада е избрана на вчерашната седница на парламентот,со 50 гласови подршка и десет гласови против.Предавајќки му ја должноста на новиот премиер Борут Пахор му честиташе на изборот.
XS
SM
MD
LG