Достапни линкови

Оставки во грчката влада


Атина 10.02.2012
Најмалку 4-ца членови на грчката коалициона влада си поднеле оставки поради несогласување со крупните мерки за штедење, договорени со меѓународните кредитори во замена за новата транша финансиска помош. Инаку денеска за време на протестите во Атина против мерките за штедење дошло до судири на полицијата со демонстрантите. Синдикатите прогласија 48 часовен генерален штрајк.
XS
SM
MD
LG