Достапни линкови

Караџаферис нема да гласа за финансиска помош за Грција


Средба на партиските лидери на Грција
Лидерот на грчката крајно десничарската партија Лаос Јоргос Караџаферис, која е дел од коалиционата влада на премиерто Лукас Пападемос, изјави дека нема да го подржи договорот со кој земјата ќе добие 130 милијарди евра од ЕУ, ММФ и ЕЦБ за да избегне банкрот. Џаферис има само 15 од 300 те пратеници во грчкиот парламент. Тој повика преставникот на ММФ за Грција Паул Томсен да се прогласи за непожелна личност во Грција.
Како што е познато, министрите за финансии на земјите од евро-зоната, синоќа во Брисел ја одложија одлуката за доделување на новиот пакет финансиска помош за Грција од 130 милијарди евра, барајки до среда, Атина да исполни 3 дополнителни услови.
XS
SM
MD
LG