Достапни линкови

Бугарија го запира извозот на струја за соседите


Ukraine -- A man works at a city heat electro-power station, with the air temperature at about minus 13 degrees Celsius, Kyiv, 06Feb2012
Бугарија го запре извозот на електрична енергија бидејќи нема да може да го гарантира покривањето на домашната потрошувачка, соопшти Министерството за економија и енергетика.
- Поради долготрајните ниските температури во Бугарија го стопираме извозот на електрична енергија од утре од еден часот по полноќ. Таквата одлука е неопходна поради недостаток на домашниот пазар на електрична енергија од околу 400 мегавати на час, се наведува во вчерашното соопштение.
Бугарија во просек извезува 1.000 мегавати на час во соседните земји Грција, Србија, Македонија и Турција.
Во некои места во северозпадниот дел на Бугарија вчера утрото измерени се минус 28,6 степени Целзиусови.
XS
SM
MD
LG