Достапни линкови

Европска централна банка го потврди договорот на грчките лидери


Претседателот на Европската централна банка, Марио Драги
Претседателот на Европската централна банка, Марио Драги потврди дека грчките политички лидери постигнале спогодба за новиот план за строги ограничувања, на што инсистираа државните кредитори на Атина.
Новиот пакет помош на Грција од 130 милијарди евра треба да и помогне да избегне банкрот. Драги најави дека министрите за финансии од еврозоната денеска ќе се состанат во Брисел за да ја разгледаат ситуацијата во Грција.
XS
SM
MD
LG