Достапни линкови

Попоски-неодржливи се претпоставките на Грција за спорот со името


Министерот за надворешни работи Никола Попоски
Министерот за надворешни работи Никола Попоски изјави денеска дека Грција на прашањето за името во деведесетите години регирала под образложение дека нејзин регион го носи истото име, што може да подразбира територијални претензии. Денес, според него, се гледа дека тие претпоставки се неодржливи и најдобра гаранција на Грција ќе и биде членството на Македонија во НАТО и ЕУ.
Попоски на предавањето во естонското Министерство за надворешни работи рече дека Балканот треба да го следи примерот на блатичките земји и да ги реши недорзабирањата за бенефит на целиот регион.
XS
SM
MD
LG