Достапни линкови

Романскиот парламент ја одобри новата Влада


Новиот романски премиер, Михај Разван Унгуреану
Романскиот парламент го одобри составот на новата Влада предводена од поранешниот министер за надворешни работи Михај Разван Унгуреану, кој беше назначен за премиер по оставката на Емил Бок.
Владејачката централно десничарка коалиција се надева оти новата Влада ќе ја зголеми нејзината популарност пред одржувањето на локалните и парламентарни избори при крајот на годината.
Кабинетот на новиот премиер доби поддршка од 232 пратеника, при што опозицијата го бојкотираше гласањето.
XS
SM
MD
LG