Достапни линкови

Уапсени религиозни екстремисти во Казахстан


Казахстанското обвинителство соопшти дека била уапсена група на религиозни екстремисти во градот Орал. Според властите, во домовите на приведените бил пронајден експлозив и религиозна екстремистичка литература.
Судот донел одлука шестмината осомничени до започнувањето на процесот да бидат во притвор.
Последниве месеци во Казахстан имаше серија на инциденти во кои беа инволвирани религиозни екстремисти.
XS
SM
MD
LG