Достапни линкови

Изненадувачки раст на инфлацијата во Кина


Монета од 1 јуан и банкнота од 100 јуани
Стапката на инфлација во Кина во јануари неочекувано пораснала за 4,5 проценти, соопшти кинеското Биро за статистика. Главна причина за растот е зголемената цена на храната за 10,5 насто.
Изненадувачките вести доаѓаат по најавата на ММФ дека проектираниот раст на кинеската економија може да биде преполовен поради тоа што најголемиот трговски партнер на Пекинг, Европа, доживува остар пад поради должничката криза.
XS
SM
MD
LG