Достапни линкови

Јавлински без кандидатура на претседателските избори во Русија


Григори Јавлински
Рускиот врховен суд ја одобри одлуката на Централната изборна комисија, која му забрани на припадникот на либерално опозициската партија Григори Јавлински да се кандидира на претседателските избори наредниот месец.
Комисијата минатиот месец утврди дека голем дел од потписите на петицијата за кандидатурата на Јавлински биле невалидни и ја отфрли неговата апликација. Јавлински има рок од пет дена да се жали на одлуката на судот.
XS
SM
MD
LG