Достапни линкови

НАТО ќе ја продолжи воздушната одбрана на балтичките земји


НАТО одлучи да ги продолжи операциите за заштита на воздушниот простор на Естонија, Летонија и Литванија. Според соопштението, на тој начин алијансата сака да ја покаже својата псоветеност на колективната одбрана и солидарност со нејзините членки.
Ниту една од балтичките земји, кои му се придружија на НАТО во 2004 година немаа свои борбени авиони, откако се оделија од Советскиот сојуз во 1991 година.
XS
SM
MD
LG