Достапни линкови

Несогласувања на Британија и Аргентина за Фокландските острови


Аргентинскиот претседател Кристина Киршнер
Британија ја отфрли заканата на Аргентина, која најави дека ќе се пожали до ОН за спорните Фокландски острови. Британското минситерство за надворешни работи соопшти дека луѓето кои живеат на островот се британски граѓани.
Аргентинскиот претседател Кристина Киршнер изјави вчера дека ќе испрати формален протест до ОН за како што таа ја нарече британската милитаризација на островите.
XS
SM
MD
LG