Достапни линкови

Претседателот на Малдиви бил принуден да даде оставка


Малдиви
Претседателот на Малдиви, Мухамед Нашид изјави денеска дека бил принуден да поднесе оставка, бидејќи полицијата и војската го држела на нишан и му се заканила дака ќе спроведе државен удар.
Според Нашид за неговото соборување бил информиран и потпретседателот Бахед Хасан, која ја презема неговата функција. Хасан ги негираше обвинувањата и изјави дека тој сака да изгради стабилна и мирна земја.
XS
SM
MD
LG