Достапни линкови

Украина тврди дека Русија испорачува помалку гас од договореното


Украинското министерство за енергија соопшти дека земјата добива помалку гас од Русија во однос на договорената количина. Според министертвото, руската компанија Газпром испорачува 450 милиони кубни метри на ден, наместо 510.
Најголем дел од рускиот гас од Украина се испорачува во западна и централна Европа.
XS
SM
MD
LG