Достапни линкови

Прекината наставата во 224 училишта во Македонија


Министерството за образование и наука соопшти дека во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава, поради снегот. Наставата не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни, а 188 основни. Во пет општини има делумен прекин на наставата.
Како што информира, министерството настава не се одржува во општините Гостивар, Тетово, Дојран, Гевгелија, Валандово, Битола, Чашка, Струмица, Кавадрци, Крушево, Карпош и Сарај. Настава нема и во повеќе скопски приградски населби Сопиште, Студеничани, Чучер Сандево, Арачиново, Зелениково.
XS
SM
MD
LG